نسبت دین و رمان + امکان رمان دینی

سلسله نشست های دین و داستان

نسبت دین و رمان + امکان رمان دینی

سومین نشست تخصصی دین و داستان عصر دوشنبه چهارم دی‎ماه 1396 با حضور دکتر مهدی حمیدی پارسا و در موضوع «نسبت دین و رمان» و «امکان رمان دینی» در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد.

دکتر حمیدی پارسا در آغاز به بیان ویژگی‎ها و تعریف رمان براساس نظریه «میخائیل باختین» پرداخت و رمان را ژانری ادبی دانست که به فردیت توجه می‎کند و تردید را در هر سه ضلع خواننده، شخصیت‎های رمان و نویسنده می تواند داشته باشد. گونه‎ای که فقدان قطعیت و فرجام‎نایافتگی جزو ویژگی‎هایش است.

دکتر پارسا فرجام‎نایافتگی را به گونه‎ی رمان و نگاه بیرونی به رمان اختصاص داد و با تمام بودن یا نبودن درونی یک رمان و پایان باز و بسته بودنش یکی ندانست.

مدیر مدرسه دراماتورژی مدرسه اسلامی هنر دین را هدایتی دانست که از طرف خدا برای انسان می‎رسد و امر دینی را امری برشمرد که با نیت دینی در مسیر هدایت قرار بگیرد.

دکتر حمیدی پارسا در جمع‎بندی سخنانش تصریح کرد:

نمی‎توانیم به رمان دینی به عنوان یک ابژه‎ی بیرونی قائل شویم و اشاره کنیم و بگوییم داریم یا نداریم. بلکه باید از مواجهه‎ی دینی با رمان سخن بگوییم که در دو سطح مطرح می‎شود:

یک. مواجهه‎ی نویسنده

دو. مواجهه‎ی خواننده

«دین و داستان» نشستی تخصصی است درباره‎ی ارتباط «ادبیات دینی» و «ادبیات داستانی» که هر دو هفته یک‎بار عصر دوشنبه ساعت 16 در مدرسه اسلامی هنر برگزار می‎شود و حضور تمامی علاقمندان در آن آزاد است.

مدرسه اسلامی هنر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
صفحه اصلی/ اخبار / اطلاعیه ها
دین و داستانداستانآموزش آزادرمان
نوشته های مرتبط
گزارش کارگاه چای و داستان با حضور احمد دهقان
گزارش کارگاه چای و داستان با حضور احمد دهقان
احمد دهقان نویسنده «سفر به گرای 270درجه» در سی و پنجمین کارگاه چای و داستان از تجربه‎های داستان‎نویسی جنگ و رابطه و نوع تجربه زیسته جنگ با نوشتن داستان گفت و افزود: نویسندگان امروز به تجربه جدیدی رسیده‎اند و آثار خودشان را می‎سازند.
بررسی امکانِ رمانِ دینی
پنجاه و نهمین نشست تخصصی دراماتورژی قرآن کریم
بررسی امکانِ رمانِ دینی
پنجاه و نهمین نشست تخصصی دراماتورژی قرآن کریم موضوع: "امکانِ رمانِ دینی در سایه ی ارتباطِ نبی و نویسنده با تکیه بر قرآن" با حضور: آقای ابراهیم اکبری دیزگاه
نمایشگاه تصویرگری مدرسه اسلامی هنر
به همت معاونت آموزش آزاد و همکاری کافه هنر
نمایشگاه تصویرگری مدرسه اسلامی هنر
اولین نمایشگاه تصویرگری مدرسه اسلامی هنر از تاریخ 12 الی 26 آبان ماه در کافه هنر برگزار می گردد. این نمایشگاه حاصل آثار هنرجویان دوره تصویرگری تابستان 97 می باشد که در سطوح مقدماتی و پیشرفته از محضر استاد «مهرانه جندقی» استفاده بردند
نقد و بررسی کتاب «اربعین طوبی»
سلسله نشست‎های نقد داستان طلاب
نقد و بررسی کتاب «اربعین طوبی»
کتاب «اربعین طوبی» در آستانه‎ی اربعین حسینی و در سومین مجلس از سلسله نشست‎های نقد داستان طلاب نقد و بررسی می‎شود.