نسبت دین و رمان + امکان رمان دینی

سلسله نشست های دین و داستان

نسبت دین و رمان + امکان رمان دینی

سومین نشست تخصصی دین و داستان عصر دوشنبه چهارم دی‎ماه 1396 با حضور دکتر مهدی حمیدی پارسا و در موضوع «نسبت دین و رمان» و «امکان رمان دینی» در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد.

دکتر حمیدی پارسا در آغاز به بیان ویژگی‎ها و تعریف رمان براساس نظریه «میخائیل باختین» پرداخت و رمان را ژانری ادبی دانست که به فردیت توجه می‎کند و تردید را در هر سه ضلع خواننده، شخصیت‎های رمان و نویسنده می تواند داشته باشد. گونه‎ای که فقدان قطعیت و فرجام‎نایافتگی جزو ویژگی‎هایش است.

دکتر پارسا فرجام‎نایافتگی را به گونه‎ی رمان و نگاه بیرونی به رمان اختصاص داد و با تمام بودن یا نبودن درونی یک رمان و پایان باز و بسته بودنش یکی ندانست.

مدیر مدرسه دراماتورژی مدرسه اسلامی هنر دین را هدایتی دانست که از طرف خدا برای انسان می‎رسد و امر دینی را امری برشمرد که با نیت دینی در مسیر هدایت قرار بگیرد.

دکتر حمیدی پارسا در جمع‎بندی سخنانش تصریح کرد:

نمی‎توانیم به رمان دینی به عنوان یک ابژه‎ی بیرونی قائل شویم و اشاره کنیم و بگوییم داریم یا نداریم. بلکه باید از مواجهه‎ی دینی با رمان سخن بگوییم که در دو سطح مطرح می‎شود:

یک. مواجهه‎ی نویسنده

دو. مواجهه‎ی خواننده

«دین و داستان» نشستی تخصصی است درباره‎ی ارتباط «ادبیات دینی» و «ادبیات داستانی» که هر دو هفته یک‎بار عصر دوشنبه ساعت 16 در مدرسه اسلامی هنر برگزار می‎شود و حضور تمامی علاقمندان در آن آزاد است.

مدرسه اسلامی هنر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
صفحه اصلی/ اخبار / اطلاعیه ها
دین و داستانداستانآموزش آزادرمان
نوشته های مرتبط
تجربیاتی از داستان‎نویسی نوین انقلابی
بیست و سومین مهمانی چای و داستان
تجربیاتی از داستان‎نویسی نوین انقلابی
بیست و سومین مهمانی کارگاه چای و داستان با حضور «حبیب احمدزاده» و در موضوع «تجربیاتی از داستان‎نویسی نوین انقلابی» دوشنبه دوم بهمن ماه 1396 ساعت 16 در مدرسه اسلامی هنر برگزار می‎شود.
صاحب «بر بال قلم» مهمان دورهمی ویراستارانه‌ سوم
مدرسه اسلامی هنر برگزار می‌کند
صاحب «بر بال قلم» مهمان دورهمی ویراستارانه‌ سوم
سومین «دورهمی ویراستارانه» با حضور استاد سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا)، روز سه‌شنبه، دهم بهمن در مدرسه اسلامی هنر برگزار خواهد شد.
احسان رضایی میهمان 27مین کارگاه چای و داستان
مدرسه اسلامی هنر برگزار می‌کند
احسان رضایی میهمان 27مین کارگاه چای و داستان
بیست و هفتمین کارگاه چای و داستان روز دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 97 ساعت 16 در مدرسه اسلامی هنر با حضور "احسان رضایی" و علاقمندان به داستان نویسی برگزار می‎شود.
تا قبل از مشروطه چیزی به نام ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم
گزارشی از آخرین نشست چای و داستان در سال 96
تا قبل از مشروطه چیزی به نام ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم
بیست و ششمین مهمانی کارگاه چای و داستان با حضور فرهاد حسن زاده در بیست و یکمین روز از اسفند 1396 برگزار شد.