در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد

نشست خبری دومین همایش ملی فقه هنر

 

نشست خبری دوّمین همایش ملّی فقه هنر با حضور دکتر سید محمد حسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر و دکتر مهدی همازاده،  مسئول دبیرخانه همایش در روز دوشنبه 25 دی‌ماه در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد.

حجت الاسلام نواب در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه هنر اسلامی در دوران پیش از ورود مدرنیته به ایران، در بستر حوزه های علمیه رشد کرده و برخی علمای حوزه در هنرهای معماری و خوشنویسی و شعر و ... سرآمد بودند، بسیاری از مسائل موجود میان هنرمندان و حوزه فقه را ناشی از سوء تفاهم ها دانست که با گفتگوی براساس فهم زبان طرفین، قابل رفع است. 

ایشان سپس با توجّه به محور ویژه فراخوان همایش دوم که نسبت حکومت و هنر است، درباره ضرورت ضابطه مند کردن نقش های حمایتی یا سیاستگذاری یا نظارتی حکومت در هنر صحبت کرد. وی ضمن تبیین مدل دخالت دولتهای لیبرال دموکراسی و سوسیال دموکراسی در هنر، شیوه تعامل حکومت اسلامی با عرصه خلاقانه هنر را مبهم و فاقد ضابطه های پژوهش شده و مدوّن ارزیابی کرد.

"پیشبرد فقه های مضاف و از جمله فقه هنر، نه بصورت بخشنامه ای و سفارشی، بلکه با مشارکت دغدغه مند محقّقان این دانش اتفاق می افتد."

در ادامه این نشست، حجت الاسلام مهدی همازاده نیز به ارائه گزارشی از مسیر شکل گیری لجنه فقه هنر و درس خارج فقه هنر در مدرسه اسلامی هنر پرداخت که در سال ۹۴ به برگزاری اوّلین همایش فقه هنر انجامید.
ایشان ضمن تأکید بر اینکه همایش فقه هنر از بستر علمی و فقهی حوزه و به نحوی خودجوش و براساس تشخیص نیازها و اولویتها روییده است، رویکردهای دستوری و بخشنامه ای را در پیشبرد مرزهای دانش، ناکارآمد دانست.

مسئول دبیرخانه همایش، پس از اشاره به اینکه همایش اوّل با مشارکت نخبگان حوزه و دانشگاه، و تحسین و حمایت ویژه مقام معظم رهبری برگزار شد، ادامه داد: شورای علمی همایش دوّم نیز در اسفند ۹۵ و به ریاست آیت الله علیدوست آغاز به کار کرد که محورهای فراخوان آن ذیل سه کلان محور «فلسفه فقه هنر»٬ «فقه رفتار و آثار هنری»٬ و «نسبت حکومت و هنر» در تیرماه ۹۶ اعلام عمومی شد.
وی سپس با توضیح اینکه کلان محور اوّل به مباحث روش شناسی استنباط در فقه هنر و موضوع شناسی و انسان شناسی فقه هنر و ... می پردازد، از حضور اندیشمندان در این بخش و پیشبرد مرزهای دانش فقه طی مقالات همایش خبر داد.
 مدیر دفتر فقه هنر مدرسه اسلامی هنر همچنین کلان محور دوّم را دارای عناوینی جدید مانند «جنسیت و هنر»٬ «آزادی بیان هنرمند»٬ «مالکیت آثار هنری»٬ «فقه هنر و کودکان» و ... معرفی کرد که مقالات آن نیز سفارش داده و تألیف شده اند.
ایشان در انتها از کلان محور سوّم نیز بعنوان محور ویژه همایش یاد کرد که احکام سیستم حکومتی و مدیریتی را به مثابه یک مکلّف در عرصه هنر، مورد پژوهش قرار می دهد.
دکتر همازاده ضمن درست دانستن توقع از حوزه علمیه برای ورود به عرصه های روزآمد و کارآمد، حمایت از ورود محققانه و خودجوش حوزه در چنین عرصه هایی را وظیفه نهادها و سازمانهای فرهنگی و اجرایی دانست که به گفته ایشان در حدّی بسیار ناچیز انجام گرفته و با قید شروطی فرودست برای مشارکت و حمایت از سوی ایشان همراه است. 

دوّمین همایش فقه هنر به همت مدرسه اسلامی هنر و با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی در تاریخ چهارشنبه ۲۷ دیماه و در دو نوبت صبح و عصر، در سالن همایشهای بین المللی غدیر برگزار خواهد شد. آیت الله علیدوست - بعنوان دبیر علمی همایش - ، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی، حجت الاسلام دکتر احمد واعظی، دکتر محمود حکمت نیا و ... از ارائه دهندگان مقاله در این روز هستند.

تصاویر: محمد علی جلالی - شبستان

مدرسه اسلامی هنر
۲۶ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی/ اخبار / اطلاعیه ها
فقه هنرنشست خبریفقهدکتر سید محمد حسین نوابهنرهمایش ملیهمایش