برگزاری دوره های تخصصی هنری در شهر تهران

در مصاحبه با معاون محترم آموزش آزاد مطرح شد:

برگزاری دوره های تخصصی هنری در شهر تهران


در هفته گذشته گفتگویی با معاون محترم آموزش آزاد مدرسه اسلامی هنر، حجت الاسلام سید احمد بطحایی با موضوع دوره های تخصصی زمستانی و فعالیت های معاونت آموزش آزاد انجام شد.

حجت الاسلام بطحائی با اشاره به سابقه طولانی برگزاری دوره های آموزش آزاد، توضیحاتی در مورد تعداد رشته ها و انواع دوره ها ارائه کردند:

دوره های آموزش آزاد در مدرسه اسلامی هنر، سابقه 13 ساله دارد و هر سال دو ترم آموزشی پاییزه و زمستانه داریم که هر ترمی طی 10 الی 12 جلسه برگزار می شود. در این چند ساله ما بیش از 30 رشته هنری داشتیم و بعضا رشته های نظری مرتبط با هنر، نظیر حکمت هنر نیز در برنامه ما بوده است . در ترم جاری (زمستان 96) ، بیش از 25 دوره و کلاس برای برگزاری داریم که خیلی از دوره ها، دوره های شروع (مقدماتی) هستند و باقی دوره ها، ادامه دوره های قبلی (پیشرفته) می‌باشند.

این سوال زیاد پیش می‌آید که چه کسانی می‌توانند در دوره های تخصصی آموزش آزاد شرکت کنند و حجت الاسلام بطحائی با اشاره به هدف ابتدایی این دوره ها، پاسخ دادند:

این دوره ها مخصوص آقایان و بانوان طلبه و همسران ایشان است. مدرسه اسلامی هنر، اساسا یک نهاد آموزش هنری برای طلاب بوده است و اکنون نیز، بخش آموزش آزاد، براساس همان نظام اولیه، مختص طلاب می باشد. البته چند سالیست که ما به همسران طلاب هم مجوز حضور در کلاس ها را داده ایم. طلابی می‌توانند در دوره ها ثبت نام کنند که سطح یک حوزه را به پایان رسانده باشند یا حداقل سابقه ی 5 سال حضور در حوزه را داشته باشند.

ایشان میزان استقبال شرکت کنندگان از دوره های زمستان 96 را بدین صورت توصیف کردند:

میزان استقبال الحمدلله ، خیلی خوب بوده است. با اینکه موسساتی هستند که به صورت موازی این کارها را انجام میدهند، لکن میزان استقبال بالا بوده و حدود 350 نفر هنرجوی جدید داریم.

حجت الاسلام بطحائی با اشاره به رشته های ثابتی که در این دوره نیز برگزار خواهند شد، به راه اندازی چند رشته جدید در دوره زمستان 96 اشاره کردند:

کلاس های جدیدی که ما در این ترم داریم، یکی کلاس تصویرگری می باشد که ویژه خانم هاست، قبلا دوره فیلمسازی داشتیم، لکن یک رویکرد جدیدی را در فیلمسازی پی گرفتیم که در این ترم با آقای داوری، این دوره را خواهیم داشت. مقاله نویسی جزء دوره های ما نبود که در این ترم، برای اولین بار آن را برگزار می‌کنیم. باقی دوره‌ها هم مثل نویسندگی خلاق، داستان نویسی، عکاسی، خوشنویسی و دیگر رشته ها، مانند گذشته برقرار می‌باشند.

آخرین پرسش ما از معاون محترم آموزش آزاد، در مورد برنامه های آینده و تغییرات احتمالی پیش رو در روند برگزاری دوره ها بود. ایشان با اشاره به یک خبر بسیار خوب، توضیح دادند:

در مورد برنامه های آینده، چند ایده و طرح داریم  و امیدواریم اتفاق مبارکی باشد. در بهار سال 97، همین دوره های تخصصی را به صورت گسترده در شهر تهران  با همکاری موزه ملی قرآن کریم خواهیم داشت. این دوره ها کاملا آزاد برگزار خواهد شد؛ یعنی فقط مختص طلاب یا دانشجویان نخواهد بود و این شاید اولین حرکت جدی مدرسه جهت عموم هنردوستان باشد که بایستی با تبلیغاتی گسترده در تهران و برنامه ریزی جامع، با همکاری موزه ملی قرآن کریم، آن را برگزار کنیم که این می تواند منشاء و مبداء اتفاقات مبارکی باشد که در آینده می خواهیم انجام بدهیم و به نوعی زمینه گسترش فعالیت های مدرسه خواهد بود. ان شاالله که اینطور خواهد شد. در این دوره ها اساتید شاخصی هم حضور خواهند داشت از جمله در دوره داستان نویسی، از حضور آقای رحماندوست بهرمند خواهیم بود، در فیلم نامه آقای فرهودی را و در نمایشنامه نویسی، آقای شماسی را خواهیم داشت که از اساتید خیلی خوبی هستند که با ما همکاری خواهند داشت.

تهیه و تنظیم گزارش: نیلوفر ظهرابیان
مدرسه اسلامی هنر
۱۶ بهمن ۱۳۹۶
صفحه اصلی/ اخبار / اطلاعیه ها
مصاحبهآموزش آزاددوره های تخصصی