نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی»

در دانشگاه معارف اسلامی برگزار خواهد شد:

نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی»

نقد و بررسی اثر اخیر دکتر سید رضی موسوی گیلانی، در راستای تخصصی و هدفمند‌سازی متون درسی معارف اسلامی و رعایت اصل تناسب کتاب در این دروس با رشته تحصیلی دانشجویان سامان یافته، به همت گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی در روز پنج شنبه دهم  اسفندماه 1396برگزار می‌­شود. 

در این نشست، دکتر سید رضی موسوی گیلانی (عضو محترم هیئت علمی مدرسه اسلامی هنر) نویسنده کتاب به تبیین ساختاری و محتوایی کتاب می­‌پردازد. و دکتر احمد تندی و دکتر سید ضیاء­الدین میرمحمدی به عنوان ناقد حضور دارند. دکتر محمدحسین دانش­کیا داوری و سنجش دیدگاه­ها در نقد و بررسی کتاب را به فرجام می­رساند.  و حجت­الاسلام دکتر امیرمحسن عرفان دبیر علمی جلسه را بر عهده دارد.

علاقه‌مندان برای شرکت در این جلسه می‌توانند از ساعت نه و سی دقیقه صبح  پنج­شنبه دهم اسفندماه در قم به پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی قم واقع در بلوار جمهوری اسلامی  ابتدای کوچه چهار سالن علامه طباطبایی ره مراجعه کنند.

کتاب «تاریخ فرهنگ وتمدن اسلامی ویژه رشته­های هنر و معماری» نشان می‌دهد که هنر و زیبایی از منظر قرآن و سنت و هنر و معماری از دیدگاه علوم اسلامی چگونه بوده است. در بحث گونه‌‌شناسی هنر و معماری اسلامی، از موضوعاتی نظیر: شکل و محتوا در هنر اسلامی، نسبت میان هنر اسلامی با هنر یونان و روم، بیزانس و ایران پیش از اسلام، تأثیر جغرافیا و سرزمین بر هنر اسلامی، سبک­ها و هنرهای سازگار با تعالیم اسلام و ... سخن به میان آمده است.

در بخش دوم کتاب با عنوان هنر و معماری در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی به تاریخ هنر و معماری در ادوار تاریخ اسلام و ایران و نقاط جغرافیایی مختلف جهان اسلام پرداخته شده است. البته تأکید بیشتر نویسنده بر تاریخ هنر و معماری اسلامی در ایران است. در این بخش و در فصل اول: هنر و معماری قرون اولیه اسلام، فصل دوم: هنر و معماری در قرون میانه و در فصل سوم: هنر و معماری در تمدن اسلامی پس از رنسانس بحث شده است.

بازنشر/ISOA.IR

مدرسه اسلامی هنر
۱۹ اسفند ۱۳۹۶
صفحه اصلی/ اخبار / اطلاعیه ها
دکتر سید رضی موسوی گیلانینشست نقد و برسی کتاببازنشرتاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی