تا قبل از مشروطه چیزی به نام ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم

گزارشی از آخرین نشست چای و داستان در سال 96

تا قبل از مشروطه چیزی به نام ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم


بیست و ششمین مهمانی کارگاه چای و داستان با حضور فرهاد حسن زاده در بیست و یکمین روز از اسفند 1396 برگزار شد.

نامزد نهایی جایزه هانس کریستیان آندرسن درباره‎ی چیستی و جایگاه ادبیات کودک و نوجوان در ادبیات فارسی گفت:

ادبیات کودک و نوجوان شاخه‎ای از ادبیات بزرگسال ماست که امروز رشته‎ی خودش را دارد، اما تا قبل از انقلاب مشروطه در ایران چیزی به نام ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم؛ متن‎هایی بود که شخصیت‎های کودک و نوجوان داشتند ولی چیزی به نام ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم.

از انقلاب مشروطه به بعد کسانی آمدند که به فکر خواندنی‎هایی برای بچه‎ها افتادند، ازجمله جبار باغچه‎بان. با این حال عمده ادبیات کودک و نوجوان این دوره شکل ترجمه داشت و سپس در دهه‎ی چهل جهشی در ادبیات کودک و نوجوان اتفاق افتاد. در این دوره شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شکل گرفت.
بعد از انقلاب ادبیات کودک و نوجوان به دلیل فضای ایجاد شده رشد کرد. البته در ابتدا کارهایی که نوشته می‎شد به طور عمده رنگ و بوی شعاری داشتند هم کارهایی که چپ‎ها می‎نوشتند هم کارهایی که انقلابیون می‎نوشتند.

در دهه هفتاد گویی شور انقلابی و جنگ فروکش کرد و نویسندگان به خلق ادبیات در شکل معمول و طبیعی خودش شروع کردند. در دهه هشتاد و نود شاهد نوعی ادبیات کودک و نوجوان بودیم که به سوی حرفه‎ای شدن پیش رفت، ادبیاتی که نوآوری و خلاقیت را مورد توجه قرار داد. در همین دوره مجلات کودک و نوجوان در کنار کتاب‎های کودک و نوجوان رونق گرفت و به کمک آمد.

نویسنده رمان «هستی» در جریان‎شناسی ادبیات کودک و نوجوان تصریح کرد: طی همه این سال‎ها دو نوع ادبیات کودک و نوجوان داشتیم:

یک. ادبیات کودک رسمی، یعنی کودکی که ما انتظار داریم آن گونه ظاهر شود، یک کودک پاستوریزه! این ادبیات به‎گونه‎ای از خود اصل کودکی فاصله می‎گیرد و درواقع کودک هم با آن ارتباط برقرار نمی‎کند و لذت نمی‎برد.

دو. ادبیات کودک غیررسمی، یعنی کودکی که هست و در واقعیت زندگی می‎کند، این نوع از ادبیات شیطنت‎ها و بازیگوشی‎های کودکانه را هم می‎بیند و سعی می‎کند بیشترین ارتباط را با کودک و نوجوان برقرار کند. 

دومین محور کارگاه چای و داستان پرسش و پاسخ شرکت کنندگان در جلسه با فرهاد حسن زاده بود و در سومین محور جلسه معصومه میرابوطالبی فصل اول از رمان چاپ نشده اش «من سنگ نخواهم شد» را خواند.

مدرسه اسلامی هنر
۲۶ اسفند ۱۳۹۶
صفحه اصلی/ گزارش
چای و داستانآموزش آزادداستانرمان
نوشته های مرتبط
تجربیاتی از داستان‎نویسی نوین انقلابی
بیست و سومین مهمانی چای و داستان
تجربیاتی از داستان‎نویسی نوین انقلابی
بیست و سومین مهمانی کارگاه چای و داستان با حضور «حبیب احمدزاده» و در موضوع «تجربیاتی از داستان‎نویسی نوین انقلابی» دوشنبه دوم بهمن ماه 1396 ساعت 16 در مدرسه اسلامی هنر برگزار می‎شود.
نسبت دین و رمان + امکان رمان دینی
سلسله نشست های دین و داستان
نسبت دین و رمان + امکان رمان دینی
سومین نشست تخصصی دین و داستان عصر دوشنبه چهارم دی‎ماه 1396 با حضور دکتر مهدی حمیدی پارسا و در موضوع «نسبت دین و رمان» و «امکان رمان دینی» در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد.
صاحب «بر بال قلم» مهمان دورهمی ویراستارانه‌ سوم
مدرسه اسلامی هنر برگزار می‌کند
صاحب «بر بال قلم» مهمان دورهمی ویراستارانه‌ سوم
سومین «دورهمی ویراستارانه» با حضور استاد سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا)، روز سه‌شنبه، دهم بهمن در مدرسه اسلامی هنر برگزار خواهد شد.
احسان رضایی میهمان 27مین کارگاه چای و داستان
مدرسه اسلامی هنر برگزار می‌کند
احسان رضایی میهمان 27مین کارگاه چای و داستان
بیست و هفتمین کارگاه چای و داستان روز دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 97 ساعت 16 در مدرسه اسلامی هنر با حضور "احسان رضایی" و علاقمندان به داستان نویسی برگزار می‎شود.