در سنین متفاوت، درک متفاوتی از آثار کلاسیک داریم

در 27مین مهمانی چای و داستان بیان شد:

در سنین متفاوت، درک متفاوتی از آثار کلاسیک داریم


3 اردیبهشت 1397، مدرسه اسلامی هنر میزبان احسان رضایی منتقد، روزنامه نگار و داستان نویس جوان کشورمان بود. آقای رضایی در این نشست با جمع ما در مورد "تاثیر ادبیات کهن بر ادبیات کلاسیک" به سخن نشست. در متن پیش رو به خلاصه صحبت های ایشان پرداخته ایم.

چرا خواندن و مشخصا چرا خواندن ادبیات کلاسیک خودمان برای ما لازم است؟

فایده اول اینکه ما با خواندن ادبیات کلاسیک به دایره ی بسیار وسیعی از واژگان دست می یابیم، نویسنده های بزرگ آنهایی هستند که دایره ی وسیع تری از کلمات را دارند. در بررسی آثار شکسپیر، به نتایجی رسیده اند که جالب توجه است. او 29000 کلمه ی بدون تکرار را در آثارش به کار برده است و 7000 کلمه را فقط یکبار استفاده کرده است. او در آثارش اسم 600 پرنده را نام برده و به اسم 180 نوع گل اشاره می کند و ما با خواندن آثار او با همه ی این کلمات آشنا می شویم.

ما در آثار کلاسیک خودمان هم، متون ارزشمند فراوانی داریم و پیشنهاد من به دوستان برای مطالعه ی متون کلاسیک خودمان، پنج شاعر برگزیده یعنی حافظ، سعدی، نظامی، مولانا و فردوسی است. برای داستان نویس ها نیز متون تاریخی متون فوق العاده ای هستند از جمله تاریخ بیهقی.

فایده دوم مطالعه متون کلاسیک، این است که با مراجعه به متون تاریخی خودمان، به آگاهی های تاریخی دست می‌یابیم! داستان خوب نوشتن، تجربه زندگی می خواهد.

فایده سوم مطالعه این متون این است که به ما ایده های داستانی می‌دهد و ما با مراجعه به آنها می توانیم برای داستان هایمان کلی ایده تازه بگیریم.

و حرف آخر اینکه ما در سالهای مختلف، در سنین متفاوت، درک متفاوتی از آثار کلاسیک داریم؛ برای مثال هر چه سن آدمی بالاتر می‌رود لذت بیشتری از خواندن کتابهای سعدی می برد و در واقع این است دلیل ماندگاری آثار کلاسیک.

چای و داستان کارگاهی برای تبادل تجربه‎های داستانی و آشناتر شدن داستان‎نویسان با افق‎های مختلف داستانی است و پذیرای حضور تمامی داستان‎نویسان و علاقمندان داستان می‎باشد.

تهیه گزارش: نیلوفر ظهرابیان

 
مدرسه اسلامی هنر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
صفحه اصلی/ گزارش
چای و داستانآموزش آزادداستانرمان