درباره ما

بسم الله الرحمن الرحیم

سیاست­گذاری و تصمیم­سازی در عرصه هنر جامعه اسلامی بدون توجه به پشتوانه­های ناب فقهی، حکمی و عرفانی اسلام  کارساز نخواهد بود و تلاش علمی حوزویان فاضل، هنرشناس و روزآمد، برای رخداد حرکت­های بنیادین در این عرصه، یک رجحان بلکه یک ضرورت، و البته نیازمند پشتیبانی حکومت اسلامی است؛ چه اگر مدیریت فرهنگی، هنری کشور بدون شناخت دقیق و عالمانه هنر و هنرمندان و بدون اتکاء به توان علمی حوزویان و دانشگاهیان متعهد، راه پیماید، در میان­مدت فاصله و شکاف میان جامعه هنری کشور و اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی بیشتر و جدی­تر خواهد شد.

سیزده سال پیش جمعی از طلاب اهل هنر حوزه علمیه قم  در مدرسه اسلامی هنر با این باور گردهم آمدند و با بهره­مندی از توان حوزویان هنرمند جوان و تجربه پیشکسوتان هنرشناس، به عنوان نخستین و تنها موسسه فرهنگی آموزشی برآمده از حوزه علمیه، در زمینه تبیین مبانی نظری دین و هنر، به آموزش و تربیت طلاب حوزه­های علمیه مشغول شدند.  

بر اساس آن باور ، بیانیه ماموریت مدرسه این­گونه تدوین شده است:

"مدرسه‌ی اسلامى هنر نخستين مؤسسه‌ی آموزشى‌پژوهشى برآمده از حوزه‌ی علميه است كه در قلمرو دين و هنر براى پرورش طلاب با رويكرد تربيتى و صبغه دينى، جهت تبيين مبانى تفكر دينى در هنر و نيز آموزش‌هاى نظرى و عملى در باب هنر تأسيس شده است. اين مؤسسه در عرصه‌هاى فكرى داخلى و خارجى (حوزوى و دانشگاهى) با ايجاد محيطى پويا و انديشه‌ساز و با الهام از سنت علمى و سلوك عملى حوزه و استفاده از جديدترين شيوه هاى علمى جهت دست‌يابى به مكتب هنرى اسلام بر اساس آموزه­های مکتب اهل بیت (علیهم السلام) مشغول فعاليت است. "

 

مدرسه اسلامی هنر در سال های اخیر ضمن کسب مجوزهای لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری اهداف راهبردی خود را به شرح زیر پی می­گیرد:

 • تبیین مبانی تفکر دینی در هنر
 • تثبیت جایگاه هنر در حوزه‌های علمیه
 • شناخت چیستی و استعداد هنرها برای عرضه به جامعه دینی
 • آمیختن تعهد و دانش حوزوی با تخصص هنری

برای رسیدن به این اهداف فعالیت‌های موسسه در در دو ساحت سازمانی دنبال می­شود:

 1. موسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: تربیت هنرپژوهانی (کارشناس، نظریه‌پرداز، منتقد) که مطالعات هنری‌شان رویکرد و جهتی دینی داشته باشد، در بخش آموزش عالی دنبال می­شود. برای این کار پس از اخذ مجوز قطعی از وزارت علوم و تحقیقات در سال 1391 و با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب، شرایط تحصیل و دانش آموختگی صدها طلبه فاضل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در رشته­های حکمت هنر اسلامی ، فلسفه هنر ، حکمت هنرهای دینی، ادبیات نمایشی، پژوهش هنر، مطالعات معماری ایران  فراهم شد.
 2. موسسه فرهنگی هنری با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: تربیت حوزویان به منظور آشنایی با مهارت‌های کاربردی هنری از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی داستان‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی، شعر ، نقد ادبی ، نقد و تحلیل فیلم و ... در این ساحت از موسسه انجام می­شود. در این راستا تاکنون حدود سه هزار نفر از خواهران و برادران طلبه در دوره­های آموزش آزاد این موسسه با برخی رشته­های هنری آشنایی عمومی و تخصصی پیدا کرده­اند.

در این سال­ها امکاناتی فراهم و ثمراتی فراچنگ آمده که مهم­ترین آن ارتقای سطح حساسیت و توجه بزرگان و اهالی حوزه به مقوله هنر و به ویژه هنر دینی است. از این مهم گذشته برخی دستاوردهای دیگر و جمله­ای از امکانات، از این قرار است:

 • تربیت اساتید: از بدو تاسیس مدرسه تاکنون بیش از چهل نفر از هنرآموزان و هنرپژوهان این مدرسه به درجه استادی نائل آمده اند و در رشته­های فلسفه هنر، ادبیات داستانی، فیلمنامه نویسی، نقد فیلم، نگارش خلاق، شعر و ... در این موسسه و دیگر مراکز آموزشی حوزه و دانشگاه به تدریس مشغولند.
 • تدوین شیوه­نامه آموزشی هنر حوزه: نتیجه سال­ها فعالیت هنری پیشکسوتان و جوانان حوزوی تدوین شیوه­نامه و اصولی عملی برای پرورش هنری طلاب بر اساس سنت­های ناب ایرانی، اسلامی و با استفاده از آخرین روش­های آکادمی­های هنری دیگر کشورهاست. شرح این شیوه­ها در حوصله این مختصر نیست، اما فی الجمله احیای نظام استاد و شاگردی و توجه به آموزش هنر به مثابه سلوک، از این اصول است.
 • تاسیس لجنه فقه هنر: این مدرسه از سال 1388 با تاسیس یک لجنه‌ی فقهی متشکل از برخی اساتید حوزه علمیه و اصحاب استفتای بیوت مراجع معظم، پژوهش‌های علمی در زمینه‌ی فقه هنر را از کارهای اصلی خود قرار داده است. نتایج این پژوهش‌ها در قالب درس خارج فقه به طلّاب علاقه‌مند عرضه می­گردد تا به‌تدریج جریانی در حوزه علمیه برای تفقه در موضوعات هنری شکل بگیرد. انتشار سه جلد کتاب از تقاریر دروس خارج در باب فقه مجسمه و تصویر، فقه غنا و موسیقی و مجموعه گفتگوهایی در فقه هنر از ثمرات این لجنه است. همچنین برگزاری همایش فقه هنر به همت و همراهی دفتر تبلیغات اسلامی از نتایج این تلاش است.
 • تالیف، تدوین و ترجمه: در این سال­ها چندین همایش و نشست علمی در موضوع قرآن کریم و هنر، قرآن و سینما، نسبت دین و هنر و... برگزار شده است؛ چندین پروژه علمی از قبیل دانشنامه­ هنر در قرآن و سنت، تک­نگاری­ها درباره هنر دینی، ترجمه آثار هنرپژوهان مسلمان جهان عرب، فصلنامه علمی پژوهشی الهیات هنر، دفاع از ده ها پایان نامه، از جمله فعالیت­های پژوهشی ماست.
 • تولید آثار هنری: هرچند این مدرسه تولید حرفه­ای هنر را اولویت خود نمی­داند اما آثار کارگاهی هنرمندان حوزوی هم در سپهر جامعه هنری خوش درخشیده است. در بخش داستان و رمان بیش از صد داستان کوتاه در چند مجموعه آثار و نشریات داستانی کشور از هنرمندان این موسسه به چاپ رسیده است. همچنین چند رمان در سال های گذشته توسط ناشران مطرح کشور به چاپ رسید و چند رمان دیگر نیز فرایند انتشار را طی می­کند. در بخش سینما ، نگارش چند فیلمنامه تلویزیونی، برگزاری جلسات نقد فیلم در جشنواره فیلم فجر و جشنواره عمار و انتشار آثار نقد در نشریات سینمایی، گوشه­ای از کارهای این گروه است.
 • کتابخانه تخصصی دین و هنر: راه­اندازی کتابخانه‌ای غنی، جامع، به‌روز و دارای منابع دست‌اول در زمینه‌ی هنر و مباحث مربوط به آن، از ابتدای تأسیس مدرسه‌ی اسلامی هنر از اولویت­های پژوهشی مجموعه بوده است. این کتابخانه در راستای پاسخ‌گویی به نیازهای پژوهشی و مطالعاتی دانشجویان فلسفه و حکمت هنر و هم‌چنین طلاب هنرجوی دوره‌های آموزش آزاد راه‌اندازی و تجهیز شده است و هم اکنون دارای حدود چهل هزار جلد کتاب فارسی و عربی و هم‌چنین 2000جلد کتاب لاتین در موضوعات مرتبط با هنر و حکمت هنر است.

 

مدرسه اسلامی هنر
۳ دی ۱۳۹۶

همه چیز از قلــــم آغاز شد

داستـــــــان تــأسیس مــدرســـه اســـلامی هنــــر

بخــوانیــد