سی و ششمین مهمانی «چای و داستان» برگزار شد

ادبیات عامه‎پسند شکل‎دهنده سبک زندگی عامه‎ی مردم

دکتر محمدسرشار نویسنده «رستاخیز عاشقی» در سی و ششمین مهمانی «چای و داستان» مدرسه اسلامی هنر که دوشنبه19 آذر1397 برگزار شد درباره‎ی «رستاخیز عاشقی»، «بازار کتاب» و پیوند آن با سبک زندگی سخن گفت.

نویسنده «رستاخیز عاشقی» درباره‎ی دیده شدن و تأثیرگذاری کتاب‎های رمان و داستان در جامعه‎ی ایران امروز به آسیب‎های بازار کتاب اشاره کرد و مداخله‎های دولت را در این بازار آسیبی دانست که سیستم چاپ و نشر کتاب را هم به هم زده است. وی تصریح کرد:

«تعداد عناوین کتابی که در ایران چاپ می‎شود به خاطر سیاست‎های دولت و خریدهای حمایتی و اتفاق‎های دیگر زیاد است و این سبب شده است مقدار حجم تولید کتاب در ایران به نسبت جمعیت کشور زیاد باشد.»

نویسنده مجموعه داستان «توت‎فرنگی‎های روی دیوار» درباره‎ی سیستم توزیع و پخش کتاب هم افزود:

«ویترین‎های عرضه کتاب یعنی کتابفروشی‎های ما به نسبت بقیه کشورها کم است.»

وی برگزاری نمایشگاه‎های بزرگ برای فروش کتاب را برهم‎زننده سیستم عرضه کتاب و لطمه زننده به درآمد و بقای کتابفروشی‎ها برشمرد و به صرفه نبودن اقتصادی شغل کتابفروشی در ایران را عامل محدودیت فرصت‎های تبلیغاتی کتاب‎ها و دشوارشدن انتخاب کتاب برای خوانندگان دانست.

نویسنده «رستاخیز عاشقی» بر ضرورت توجه به ادبیات عامه پسند تأکید کرد و این شکل از ادبیات داستانی را شکل‎دهنده فرهنگ عمومی و سبک زندگی قلمداد کرد و پیشنهاد کرد:

«به دنبال این نباشید که مضامین دینی را وارد داستان کنید، بروید سراغ سبک زندگی دینی. سبک زندگی دینی داخلش همه مضامین دینی هست و چون مضامین دینی با سبک زندگی درآمیخته و صیقل خورده توی ذوق نمی زند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *