سی و هفتمین مهمانی چای و داستان برگزار شد

سی و هفتمین چای و داستان

سعید عاکف در سی و هفتمین مهمانی چای و داستان که سه شنبه چهارم دیماه97 در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد، سخنانش را با بیان اهمیت ادبیات در فرهنگ ملت و کشور آغاز کرد و گفت: بهایی که کشورهای دیگر به بحث فرهنگشان به خصوص ادبیات می‎دهند بسیار چشمگیر است و جایگاهی که برای نویسندگانشان تعریف می‎کنند فراتر از جایگاه دیگر هنرمندان است.

او از تجربه‎های دوران نوجوانی نوشتنش و انتشار مطالبش در مجله «سوره» به سردبیری «سید مرتضی آوینی» گفت و افزود: اکنون پس از سال‎ها نوشتن حدود پنجاه عنوان کار تألیفی دارم که «بزم باران» تازه‎ترین آنهاست.

نویسنده «خاک‎های نرم کوشک» نوشته‎هایش را مبتنی بر تجربه‎های میدانی و حضور نویسنده در فضا و و موقعیت رخداد معرفی کرد و تصریح کرد: از نوجوانی در جنگ حضور داشتم و سعی کردم در نوشته هایم تجربه میدانی را داشته باشم. برای نوشتن از جنگ سوریه هم همین گونه بود و آنچه را در سوریه دیدم نوشتم که بخشی از آن در کتاب «گمشده مزار شریف» هست.
عاکف از روی آوردنش به داستان‎نویسی در سالهای آغاز نوشتنش گفت و افزود:
آن روزها وقتی نوشته‎هایم را برای دوستان می‎خواندم می‎گفتند اگر می‎خواهی کتابت خوانده شود یا از عشق بنویس یا از فقر. چون فقط این موضوع‎ها جواب می‎دهد، اما من در ادامه نوشتن از زندگی و خاطرات شهدا و رزمندگان را انتخاب کردم.

نویسنده «در جستجوی ثریا» خاطره‎نویسی را پایه و اساس ادبیات جبهه مقاومت و پایداری که امتداد ادبیات جنگ تلقی شد، برشمرد و افزود:
عامه‎ی مردم ما با خاطره‎نویسی ارتباط برقرار می‎کنند چون در فرهنگشان پیشینه چند صد ساله دارد ولی با گونه‎های دیگر ادبی از جمله داستان کمتر ارتباط برقرار می‎کنند، چون پیشینه‎اش کمتر است.
«سعید عاکف» درباره‎ی تجربه‎ی داستان‎نویسی‎اش گفت: رمانی نوشته‎ام به نام «رقص در دل آتش» که سالها پیش منتشر شده و در آغاز در مجله‎ای که زیر نظر «شهید آوینی» اداره می‎شد منتشر شد. بعدها در قالب یک کتاب جداگانه و مستقل منتشر شد. این کتاب تمام شخصیتهای واقعی دارد ولی نام این شخصیت‎های واقعی در رمان نیامده است.

«نویسنده گمشده مزار شریف» همچینن به خواندن کتاب «یک تجربه ماندگار» شهید آوینی توصیه کرد و گفت: شهید آوینی به ما یاد داد که خودمان را کنار بگذاریم و برای خدا کار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *