قره‌شیخلو: هنوز کتابت ایرانی جایگزین خط “عثمان‌ طه” نشده است/ حمایت سازمان اوقاف از کاتبان قرآن

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ادامه داد: اینکه در موزه‌ها مشاهده می‌شود که برخی کتابت‌ها منسوب به ائمه طاهرین (ع) است به اهمیت این مسئله اضافه می‌شود. ما در این سال‌ها نتوانسته‌ایم حتی یک جلد قرآن به خط ایرانی کتابت کنیم.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دومین دوره مسابقات کتابت قرآن‌کریم به‌عنوان بخشی از مسابقات بین‌المللی قرآن‌کریم جمهوری اسلامی ایران صبح امروز به همت مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در سالن اجتماعات حوزه هنری انقلاب اسلامی و بدون حضور جمعیت برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدحسین نواب مدیر مدرسه اسلامی هنر و مدرسه کتابت قرآن گفت: قرآن‌کریم، کتاب راهنما است که خداوند آن را حیّ و زنده به ما نشان داده است. کتاب راهنمایی که مسیر زندگی را برای مردم نشان می‌دهد. اعجازش نیز این است که قرآن فقط یک کتاب تاریخی نیست و برای همه ابعاد زندگی انسان، برنامه و راه‌حل دارد.

وی با بیان اینکه کتابت قرآن یکی از موضوعات بنیادین در علوم قرآنی و مجموعه علوم و معارف اسلامی است و علم قرائات و نیز علم “رسم المصحف” یا علم “رسم الخط” جایگاه و نقش مهمی در ارتباط با حفظ اصالت و جاودانگی قرآن بر عهده دارد، گفت: سنت ارزشمند کتابت در سال‌های سال و قرون متمادی در جامعه اسلامی وجود داشته است. همه تلاش دوستان برای برگزاری مسابقات کتابت این است که خط ایرانی برای خدمت به قرآن‌کریم دیده شود.

مهدی قره‌شیخلو رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف نیز در این همایش گفت: از سال گذشته در کنار برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن، کار جدیدی آغاز شد و بنیان مسابقات کتابت قرآن‌کریم بنا نهاده شد. اگرچه این مسابقات به دلیل محدودیت‌ها با تعداد محدودی از میهمانان برگزار می‌شود اما این جریان اثر خود را در فضای کتابت قرآن خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خوبی در میان هنرمندان کشورمان برای کتابت قرآن وجود دارد، افزود: قرآن‌کریم از جنبه‌های مختلف با هنر عجین است؛ چه از جنبه‌های آهنگ‌گذاری و تلاوت که منحصر به فرد است و چه از جنبه‌های هنری دیگر همچون کتابت قرآن‌کریم با هنر عجین شده است. ضرورت نگارش قرآن‌کریم در زمان حیات پیامبر اسلام (ص) روشن بود، زیرا اعتماد بر حفظ قرآن در حافظه‌ها نمی‌توانست اطمینان خاطر در مورد صیانت قرآن را فراهم سازد. از این رو، پیامبر اسلام به جهت اهتمام خاصّ به قرآن برای نوشتن وحی، آنان را که نوشتن می‌دانستند برگزید تا با دقت به ثبت و ضبط آیات اقدام کنند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ادامه داد: اینکه در موزه‌ها مشاهده می‌شود که برخی کتابت‌ها منسوب به ائمه طاهرین (ع) است به اهمیت این مسئله اضافه می‌شود. ما در این سال‌ها نتوانسته‌ایم حتی یک جلد قرآن به خط ایرانی کتابت کنیم تا به‌عنوان یک کتابت محوری از آن استفاده کنیم. خط محوری قرآن‌‌ها در کشورمان، خط عثمان‌طه است. ما ضمن اینکه باید از هنر خوشنویسان کشورهای دیگر استفاده کنیم اما باید فضایی ایجاد شود تا کتابت مخصوص ایران در سطح جهان داشته باشیم.

قره‌شیخلو با بیان اینکه در سال‌های گذشته هنر کتابت قرآن از نظر کمّی کاهش یافته است، افزود: یکی از اهدافی که این مسابقات به دنبال دارد این است که به مسئله خوشنویسی و هنر کتابت اهمیت بیشتری داده شود. ما در سازمان اوقاف و امور خیریه با هدف شناسایی افراد مستعد، فضایی را ایجاد کرده‌ایم که کاتبان قرآن فعالیت بیشتری را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =