مدرسه هنر قرآنی جنات

اخبار

دومین همایش قرآن کریم و هنر برگزار شد

دومین همایش قرآن کریم و هنر به همت مدرسه اسلامی هنر و مرکز توسعه و پژوهش قرآنی کشور در تالار آیه مدرسه اسلامی هنر و در دو نوبت صبح و بعداز ظهر برگزار شد. در این همایش که با استقبال فراوان هنرمندان، هنرجویان و دیگر علاقه‌مندان برگزار شد؛ اساتیدی همچون حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر بهجت‌پور، دکتر محمد علی رجبی دوانی، دکتر خلیل پروینی، دکتر سید رضی موسوی گیلانی، دکتر علی عباسی، استاد منصور براهیمی، استاد احمد شهدادی، دکتر هومان اسعدی و دکتر محمدی پارسا به ارائه مقالات پرداختند. همچنین همزمان با برگزاری این همایش، نمایشگاهی از آثار نفیس هنر قرآنی با تکیه بر خوشنویسی نیز به نمایش گذاشته شد. پیش از این درباره محورهای محتوایی این همایش، دکتر قائمی نیا با اشاره به محورهای محتوایی پنجگانه، ارزش و تمایز ویژه این همایش را در فراهم آوردن بستر نظری برای هنر دینی با محوریت مفاهیم و فضای قرآن کریم توصیف کرد که به بیان وی، تاکنون در مباحث حکمی و نظری در باب هنر دینی، محوریت نداشته است. طبق توضیحات ایشان، 28 مقاله از طریق فراخوان به دبیرخانه همایش ارسال شده که پس از داوری، 6 مقاله پذیرفته شده است. همچنین 17 مقاله هم به اساتید و صاحب نظران سفارش داده شده که 11 مورد از آنها بطور خلاصه در روز برگزاری همایش، ارائه خواهند شد. هنر و زیبایی در قرآن و حدیث، مفهوم شناسی واژگان زیبایی در قرآن، مؤلفه‏‌های زیبایی با توجّه به توصیف قرآن از بهشت، زیبایی طبیعت و جهان خلقت از منظر قرآن، زیبایی در تفاسیر قرآن (با تأکید بر تفاسیر روای)، هنرها (شعر، قصّه، هنرهای تجسّمی، معماری و …) در قرآن، ادراک و فهم زیبایی قرآن، تأثیر اعجاز قرآن در تجربه زیبایی‌‌شناختی آن، تأثیر اعتقاد به کلامِ خداوند بودنِ قرآن در تجربه زیبایی‌‌شناختی آن از جمله محورهای محتوایی فراخوان همایش بود. قرائت قرآن به مثابه اجرا، نسبت آداب قرائت با تجربه زیبایی‌شناختی، قرآن در هنرها، دستگاه‌های موسیقایی قرائت قرآن، خوشنویسی قرآن (کتابت و کتیبه‌نویسی)، تذهیب و کتاب‏ آرایی قرآن، تصویرسازی قصه‌های قرآن، قرآن در هنر معاصر، قرآن و نظریه‏ های ادبی جدید، روایت‏‌شناسی و قرآن، ریخت‌‌شناسی قصّه‏‌های قرآن، نشانه‏‌شناسی قصّه‏‌های قرآن، قرآن و نقد ادبی جدید و تصویر هنری در قرآن از دیگر محورهای محتوایی فراخوان به شمار می‌‌رفت. دراماتورژی و جنبه‏‌های نمایشی قرآن از محورهای ویژه محتوایی فراخوان همایش ملی قرآن و هنر اعلام شده بود.

نشست خبری دومین همایش ملی قرآن کریم و هنر

نشست خبری دومین همایش ملی قرآن کریم و هنر

نشست خبری دومین همایش ملی قرآن کریم و هنر، ظهر شنبه یازدهم اسفندماه در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد. در این نشست که با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف همراه بود، حجت الاسلام دکتر علیرضا قائمی نیا – دبیر علمی همایش قرآن کریم و هنر – در ابتدا به ارائه گزارشی از مقالات سفارشی و فراخوانی در این همایش پرداخت. طبق توضیحات ایشان، 28 مقاله از طریق فراخوان به دبیرخانه همایش ارسال شده که پس از داوری، 6 مقاله پذیرفته شده است. همچنین 17 مقاله هم به اساتید و صاحب نظران سفارش داده شده که 11 مورد از آنها بطور خلاصه در روز برگزاری همایش، ارائه خواهند شد. دکتر قائمی نیا با اشاره به محورهای محتوایی پنجگانه، ارزش و تمایز ویژه این همایش را در فراهم آوردن بستر نظری برای هنر دینی با محوریت مفاهیم و فضای قرآن کریم توصیف کرد که به بیان وی، تاکنون در مباحث حکمی و نظری در باب هنر دینی، محوریت نداشته است. دبیر علمی همایش در ادامه افزود: مقالات پذیرفته شده در این همایش، دارای رتبه علمی پژوهشی با تایید پایگاه استنادی ISC هستند و در این پایگاه نمایه خواهند شد. همچنین حجت الاسلام دکتر نواب – مدیر مدرسه اسلامی هنر – در این نشست خبری ابتدا به تحول دیدگاه مستشرقان و محققان غربی درباره مطالعات اسلامی اشاره کرد که از از نگاه تنگ نظرانه و براساس ذهنیتهای غربی در سالیان پیشین، به نگاهی واقع گرایانه تر و مراجعه به متون و محققان اصیل تر تغییر پیدا کرده است. ایشان در ادامه، هدف مدرسه اسلامی هنر در همایش قرآن کریم و هنر را “تقویت ارتباط و گره های نظری دین و هنر” معرفی کرد که این بار با تکیه بر مهم ترین منبع اسلامی – قرآن کریم – صورت می گیرد. مدیر مدرسه اسلامی هنر در انتها از مرکز توسعه پژوهشهای قرآنی وزارت علوم – بعنوان حامی همایش – و مراکز علمی مانند پایگاه استنادی ISC، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه ادیان، جامعة المصطفی، دانشگاه باقرالعلوم و… به عنوان همکاران علمی همایش تشکر و قدردانی کرد. همایش قرآن کریم و هنر در تاریخ پنجشنبه از ساعت 9 تا 17 و در سالن سینما آیه مدرسه اسلامی هنر برگزار خواهد شد که شماری از اساتید برجسته و هنرمندان صاحب نام در آن به ارائه مقاله خواهند پرداخت. همچنین نمایشگاهی از اصل آثار هنرهای قرآنی منتخب که از مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری تهران امانت گرفته شده، در محل نمازخانه مدرسه اسلامی هنر برقرار خواهد بود.  

نشست خبری دومین همایش ملی قرآن کریم و هنر

نشست خبری دومین همایش قرآن و هنر با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر نواب ریاست مدرسه اسلامی هنر و حجت الاسلام و المسلمین دکتر قائمی نیا دبیر علمی همایش برگزار شد در ابتدای این نشست دکتر نواب توضیحاتی را درباره فعالیت‌های مدرسه اسلامی هنر و دست‌آوردهای اولین همایش ملی قرآن و هنر در راه‌اندازی مدرسه دراماتورژی، مدرسه صنایع دستی، ارتباطات بین‌المللی و چاپ و انتشار مقالات توضیحاتی بیان نمودند. در ادامه دکتر قائمی‌نیا در خصوص اهمیت مطالعات هنر اسلامی از منظر قرآن و حدیث و نیاز به بروزرسانی مباحث قرآن و هنر و ورود هنر به مباحث فلسفی به نکاتی اشاره کردند. ایشان هنر را تجلی دنیای مدرن دانسته  و فرمودند گستره‌ای که امروز هنر مدرن به خودش اختصاص می‌دهد ضرورتی را ایجاب می‌کند که نیازمند بازخوانی مبحث هنر در قرآن و سنت هستیم. ایشان با توضیح گستردگی نسبی مطالعات فلسفی هنر اسلامی به ویژه از منظر فلسفه اسلامی و عرفان اسلامی به مطالعات مستشرقین و پژوهشگران مسلمان در باب هنر اسلامی و نقص و اشتباه استنادات نادر به منابع قرآنی و روایی اشاره کردند و در ادامه افزودند: علیرغم اهمیت موضوع زیبایی و هنر، بررسی این مباحث از منظر قرآنی و روایی در پژوهش هنر اسلامی پوشیده مانده، تکراری بودن مباحث بلاغی و پژوهش‌های زیباشناختی درباره متن ادبی قرآن، ضرورت انجام تحقیقات در زمینه‌های متنوّع دیگر را نشان می‌دهد که بتواند چشم انداز هنر و زیبایی از منظر قرآن را تببین نماید. دبیر علمی همایش در ادامه تصریح کردند: مقالات متعدّد به پژوهشگران مختلف سفارش داده شده است و با توجّه به بکر بودن محورها زمینه‌سازی گامها برای پژوهش‌های بعدی انجام شده است. محورهای محتوایی فراخوان به مباحث جدید زیبایی‌شناسی در غرب، و همچنین نیازهای پژوهشی در مطالعات هنر اسلامی می‌پردازند. فهرستی 20 نفره از سفارش گیرندگان مقالات، تهیه شده که از اساتید و پژوهشگران هستند. پیش‌نویس اوّلیه مقالات برگزیده در روز برگزاری همایش ارائه خواهد شد و متن نهایی مقالات منتخب نیز در کتاب مجموعه مقالات برگزیده به چاپ خواهد رسید. این کتاب در سالگرد برگزاری دومین همایش ملی قرآن و هنر رونمایی خواهد شد و انشاءالله از میان 20 مقاله سفارشی، تعداد 12 مقاله نیز طی سال آینده در دو شماره مجلّه علمی – پژوهشی «الهیات هنر» منتشر خواهند شد.

پوستر فراخوان دومین همایش ملی قرآن و هنر

فراخوان دومین همایش ملی قرآن و هنر منتشر شد

دومین همایش ملی قرآن و هنر ، اسفندماه برگزار می‌شود. دومین همایش ملی قرآن و هنر ، اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود. دبیر علمی این همایش حجّت‌‌الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا قائمی‌‌نیا است. علاقه مندان برای ارسال مقالات تا پایان دی‌ماه 1397 فرصت دارند. محورهای محتوایی فراخوان 1. هنر و زیبایی در قرآن و حدیث 1-1. مفهوم شناسی واژگان زیبایی (جمال، حسن، زینت، …) در قرآن 1-2. مؤلفه‌ های زیبایی با توجّه به توصیف قرآن از بهشت 1-3. زیبایی طبیعت و جهان خلقت از منظر قرآن 1-4. زیبایی در تفاسیر قرآن (با تأکید بر تفاسیر روایی) 1-5. هنرها (شعر، قصّه، هنرهای تجسّمی، معماری و …) در قرآن 2. ادراک و فهم زیبایی قرآن 2-1. تأثیر اعجاز قرآن در تجربه زیبایی‌ شناختی آن 2-2. تأثیر اعتقاد به کلامِ خداوند بودنِ قرآن در تجربه زیبایی‌ شناختی آن 2-3. قرائت قرآن به مثابه اجرا 2-4. نسبت آداب قرائت با تجربه زیبایی‌شناختی 3. قرآن در هنرها 3-1. دستگاه‌های موسیقایی قرائت قرآن 3-2. خوشنویسی قرآن (کتابت و کتیبه‌نویسی) 3-3. تذهیب و کتاب‌ آرایی قرآن 3-4. تصویرسازی قصه‌های قرآن 3-5. قرآن در هنر معاصر 4. قرآن و نظریه‌‌های ادبی جدید 4-1. روایت‌ شناسی و قرآن 4-2. ریخت‌ شناسی قصّه‌ های قرآن 4-3. نشانه‌ شناسی قصّه‌ های قرآن 4-4. قرآن و نقد ادبی جدید 4-5. تصویر هنری در قرآن 5. محور ویژه: دراماتورژی و جنبه‌ های نمایشی قرآن مهلت ارسال مقالات: تا پایان دی‌ماه ۱۳۹۷ زمان برگزاری این همایش اسفندماه 1397 است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با دبیرخانه همایش با شماره 37840216 025 تماس بگیرند.

پیش همایش دوم همایش ملی قرآن کریم و هنر (هفته خوشنویسی - نشست اول)

پیش همایش دوم همایش ملی قرآن کریم و هنر (هفته خوشنویسی – نشست اول)

مدرسه اسلامی هنر با همکاری انجمن خوشنویسان قم برگزار می کند : نشست علمی «بررسی حِکمی هنر خوشنویسی قرآن کریم» با حضور دکتر «عبدالله محمدی پارسا» استاد حوزه و دانشگاه و استاد خوشنویسی. زمان: 21 مهر 1397، ساعت 10-12 مکان: قم. خیابان هنرستان. مدرسه اسلامی هنر، سالن جلسات معاونت پژوهش

پیش همایش دوم همایش ملی قرآن کریم و هنر(هفته خوشنویسی - نشست دوم)

پیش همایش دوم همایش ملی قرآن کریم و هنر(هفته خوشنویسی – نشست دوم)

مدرسه اسلامی هنر با همکاری انجمن خوشنویسان قم برگزار می کند : نشست علمی «سبک شناسی خط نسخ از صیرفی تا نیریزی، با رویکرد حِکمی و تاریخی و با تکیه بر نسخه های قرآنی» با حضور استاد «علیرضا هاشمی نژاد»، عضو گروه پژوهشی تاریخ میراث فرهنگی پژوهشکده فرهنگ اسلام و ایران، دانشگاه شهید باهنر کرمان. زمان: 21 مهر 1397، ساعت 14-16 مکان: قم. خیابان هنرستان. مدرسه اسلامی هنر، سالن جلسات معاونت پژوهش

مدرسه هنر قرآنی