امروز، جمعه، 10 اسفند 86

در چنین روزی…

جمعه 10 اسفند 1386 هجری خورشیدی
29 فوریه 2008 میلادی
21 صفر 1429 هجری قمری

چهار تولد و یک درگذشت در تاریخ فرهنگی هنری امروز قابل ره‌گیری است.

61 سال پیش در چنین روزی عمران صلاحی، شاعر و طنز پرداز ایرانی، متولد شد. «گریه در آب»، «ایستگاه بین راه» و «رویاهای مرد نیلوفری» از آثار اوست.

80 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی ژاک ریوت، فیلم‌ساز فرانسوی، متولد شد. «منهای یک» و «چرخ و فلک» از آثار اوست.

320 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی الکساندر پوپ، شاعر انگلیسی، متولد شد. پوپ به چند زبان تسلط داشت و با ترجمه «ایلیاد» و «اودیسه» بسیار مشهور شد.

78 سال پیش در چنین روزی نصرت رحمانی، شاعر ایرانی متولد شد
***

نصرت رحمانی
نصرت رحمانی در سال 1308 در تهران متولد شد. رحمانی مدتی کارمند اداره پست و تلگراف بود و بیش‌تر با مطبوعاتی چون «فردوسی»، «سپید و سیاه» و «امید ایران» همکاری داشت. نخستین اشعارش را در 19 سالگی منتشر کرد. نخستین مجموعه شعر رحمانی با نام «کوچ» با مقدمه نیما منتشر شد.
نابودی امیدها در سال 32 از رحمانی شاعری تلخ و عصیانگر می‌سازد. اشعار او مملو از سیاهی و تیره‌روزی است. نومیدی حاصل از کودتای 28 مرداد سال 32 در بند بند اشعار رحمانی قابل ره‌گیری است.
نصرت در شعر پیرو نیما بود و بیش از هر چیزی خود را متأثر از «بوف کور» هدایت می‌دانست. او در نگاه از هدایت و در فرم شعر از نیما تاثیر گرفته بود، اما زبان او زبان رحمانی بود؛ زبانی پاکیزه، شهری، عاصی و تلخ. رحمانی از نخستین کسانی است که زبان کوچه و بازار را وارد شعر فارسی می‌کند.
«کویر»، «ترمه» و «میعاد در لجن» عنوان برخی از مجموعه اشعار اوست.
رحمانی داستان‌هایی نیز با نام مستعار منتشر کرده است. او در پنج دهه شعر ایران حضور موثر داشته است و برخی از اشعارش تا عمیق‌ترین لایه‌های اجتماع نفوذ کرده است.
نصرت رحمانی سال‌های آخر عمر را در شهر رشت سپری کرد و در 27خرداد سال 1379 در گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 17 =