امروز، سه‌شنبه، 14 اسفند 86

در چنین روزی…

سه‌شنبه 14 اسفند 1386 هجری شمسی
4 مارس 2008 میلادی
25 صفر 1429 هجری قمری

سه تولد در تاریخ فرهنگی – هنری امروز قابل ره‌گیری است:

330 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی آنتونیو ویوالدی، آهنگ‌ساز ایتالیایی دوران باروک متولد شد.

359 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی فرانسوا لاروش فوکو، فیلسوف فرانسوی، متولد شد. فوکو در اثر مشهورش با نام «خاطرات» وقایع سال‌های میانی سده هفدهم میلادی فرانسه را بررسی می‌کند. فوکو دوست‌داشتن خود را چاپلوسانه‌ترین رفتار بشر می‌دانست.

و 86 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی پیر پایو پازولینی، نویسنده و فیلم‌ساز ایتالیایی، متولد شد.

***

پیر پایولو پازولینی
پیر پایولو پازولینی در سال 1922 در بولونیا متولد شد. در هفت سالگی نخستین شعرهایش را سرود، به داستان و به ویژه سینما علاقه‌مند شد و با ناتمام گذاشتن تحصیلاتش در دانشگاه فعالیت سینمایی‌اش را با نوشتن فیلم‌نامه «شب‌های کابریا» برای فدریکو فلینی، آغاز کرد.
سینمای پازولینی آمیزه‌ای از شعر، استعاره، اسطوره و دیالکتیک مارکسیستی است.
فیلم «انجیل به روایت متی» اثر پازولینی از مطرح‌ترین آثاری است که تا کنون درباره عیسی مسیح (ع) به روایت انجیل ساخته شده است.
عموم آثار پازولینی اقتباسی مدرن از آثار کلاسیک ادبی جهانند؛ آثاری چون «ادیپ شهریار»، «افسانه‌های کانتبری» و «هزار و یک شب».
آخرین فیلم پازولینی «سالو» نام دارد که فیلم‌نامه آن را با کمک رولان بارت نوشته است. این فیلم به مثابه بیانیه‌ای است علیه فساد اخلاقی فاشیسم ایتالیا.
پازولینی در کنار فیلم‌سازی مقالاتی معتبر نیز نوشته است؛ از جمله مقاله «سینمای شعر» که در ژوین 1965 در نخستین فستیوال فیلم‌ پزارو ارایه شد و همچنان یکی از مهم‌ترین مقاله‌هایی است که درباره ماهیت شعر گونه‌ی سینما نوشته شده است.
پازولینی در نوامبر 1975 در نزدیکی شهر رم به قتل رسید. بسیاری برآنند که قتل او انگیزه سیاسی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =