جمعه، 13 اردیبهشت 1387

در چنین روزی…

جمعه، 13 اردیبهشت 1387 هجری خورشیدی
2 می 2008 میلادی
25 ربیع الثانی 1429 هجری قمری

یک تولد و دو درگذشت در تاریخ فرهنگی- هنری امروز قابل ره‌گیری است.

154 سال پیش در چنین روزی میرزا حبیب الله قاآنی شیرازی، حکیم و شاعر ایرانی، متولد شد. «پریشان» از آثار اوست.

174 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی ویلیام موریس، شاعر و نویسنده انگلیس، درگذشت. موریس یکی از پنج شاعر برجسته ادبیات قرن نوزدهم انگلیس است. «زیگورد د وولسونگ» از آثار اوست.

489 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی لئوناردو داوینچی، نقاش و مجسمه‌ساز ایتالیایی، درگذشت. «لبخند ژکوند» و «شام آخر» از مشهورترین آثار اوست.

و 251 سال پیش در چنین روزی آلفرد موسه درگذشت.

***

آلفرد موسه
آلفرد موسه شاعر و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی در یازدهم دسامبر 1810 در پاریس متولد شد. موسه از کودکی به شعر و نقاشی و موسیقی علاقه داشت و مصمم بود در رشته‌ی حقوق یا پزشکی تحصیل کند. سرانجام شعر تمام وقت موسه را در اختیار گرفت و موسه در نوزده‌سالگی نخستین مجموعه شعرش را با نام «قصه‌های اسپانیایی و ایتالیایی منتشر کرد و به دلیل رهایی از قواعد و لحن گستاخانه سرزنش شد. با این حال موسه پیش از رسیدن پیری زودرسش در سی‌سالگی نمایش‌نامه و اشعار مختلفی منتشر کرد و آثارش حدود نیم قرن پس از مرگش نبوغ هنری او را به همه ثابت کرد. موسه جلوتر از عصر خود بود آزادی فکر و قدرت تخیل و ژرف نگری‌اش را مردم زمانش دوست نمی‌داشتند. روانی کلام روایت تغزلی و بیان مسائل عاطفی از ویژگی‌های آثار موسه است. موسه پس از
سی‌سالگی آثر قابل توجهی نیافرید. «لوران ساتچو و شمعدان» و «کمدی با عشق شوخی نمی‌کند» از آثار اوست.
آلفرد موسه در سال 1857 میلادی درگذشت.

* Alfred de Musset

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 13 =