دوشنبه، 20 اسفند 1386

در چنین روزی…

دوشنبه، 20 اسفند 1386 هجری خورشیدی
9 مارس 2008 میلادی
2ربیع الاول 1429 هجری قمری

یک تولد و سه درگذشت در تاریخ فرهنگی – هنری امروز قابل ره‌گیری است.

20 سال پیش در چنین روزی از سال شمسی عبدالحمید عرفانی، شاعر معاصر پاکستانی، درگذشت. عبدالحمید عرفانی سال‌ها در ایران زیست و در شعر فارسی تبحر داشت.

136 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی جوزپه ماتسینی، فیلسوف ایتالیایی درگذشت. ماتسینی به ایجاد جمهوری متحد بشری اعتقاد داشت.

159 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی ژاژ سورا، نقاش فرانسوی متولد شد. سورا از بانیان پست امپرسیونیسم بود. «بیشه» و «یکشنبه تابستانی در تفریحگاه» از آثار اوست.

و 105سال پیش در چنین روزی از سال میلادی سوخوو کابیلین، نمایش‌نامه نویس روس درگذشت.

***

سوخوو کابیلین
الساندرو اسیلیویچ سوخوو کابیلین در هفدهم سپتامبر 1817 در مسکو و در خانواده‌ای اشرافی به دنیا آمد. پدرش سرهنگ بود و مادرش مترجم آثار ادبی فرانسه.
کابیلین رشته فیزیک و ریاضی دانشکده فلسفه دانشگاه مسکو را با نمرات ممتاز در سال 1838 به پایان رساند و به تئاتر علاقمند شد. پوشکین، گوگول و آستروفسکی نویسندگانی بودند که کابیلین با علاقه آثارشان را تعقیب می‌کرد.
در سال 1838 به آلمان رفت، چهار سال در این کشور فلسفه تحصیل کرد و به هگل و فلسفۀ او بسیار علاقمند شد. برای هفت سال کابیلین متهم به قتل بود و دو بار نیز به این اتهام زندانی شد. تأثیر این اتفاق در آثار کابیلین قابل ره‌گیری است. او در اتهامات تبرئه شد، اما تا پایان عمر از نیش و کنایه در امان نبود و پس از مرگ نیز گروهی از حقوقدانان پروندۀ او را مطالعه کردند و در پی انجام تحقیقات دریافتند به راستی او هیچ‌گونه نقشی در قتل نداشته است.
کابیلین از نظام حکومتی کشورش بیزار بود و خواسته بود بر سنگ گورش بنویسند: «هرگز در خدمت حکومت نبود.»
آثار کابیلین جذاب و عمیق‌اند. او به بهترین نحوی در آثارش از طنز سیاه بهره برده است. سوخوو کابیلین در دهم مارس 1903 در فرانسه چشم از جهان فروبست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 10 =