دوشنبه 27 اسفند 1386

در چنین روزی…

دوشنبه 27 اسفند 1386
17 مارس 2008
9 ربیع الاول 1429

دو تولد و یک درگذشت در تاریخ فرهنگی – هنری امروز قابل ره گیری است.

23 سال پیش در چنین روزی از سال شمسی علی اکبر شهنازی، خواننده و نوازنده تار، درگذشت. ترانه محلی «آن نگاه گرم تو» از محبوب ترین آثار اوست.

180 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی هیپولیت تن، مورخ ،ادیب و منتقد فرانسوی ،متولد شد. هیپولیت تن در 25 سالگی از رساله دکترایش دفاع کرد . اصول تحقیق و نقد این رساله به مبنای ادبیات جدید فرانسه بدل شد.

و 114 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی، پل گرین، نمایشنامه نویس آمریکایی، متولد شد.

***

پل گرین
پل گرین، نمایشنامه نویس آمریکایی، در هفدهم مارس 1894 در کارولینای شمالی متولد شد. پدرش کشاورز بود و زندگی در اراضی زیبای کارولینا ذوق و قریحه اش را برانگیخت؛ چنان که در نوجوانی مصمم بود شاعر شود.
گرین در سال 1925 نمایشنامه «کنت رویایی» را نوشت و جایزه تئاتر کوچک بلاسکو را دریافت کرد. سال بعد نمایشنامه ای دربارۀ یک سیاهپوست جاه طلب جنوبی نوشت و با دریافت جایزه پولیتزر به شهرت رسید.
گرین با توجه به آشنایی اش با کارولینای شمالی و دانشش دربارۀ مشکلات جنوب، در آثارش باتلاقی اجتماعی-اقتصادی را توصیف می کند که مردم جنوب از زمان جنگ داخلی در آن غوطه ور بوده اند.
«مستعمره گم شده» در شیوه درام سمفونیک، «ایمان پدرانمان» با نگاهی به زندگی جوج واشنگتن، «مناجات برای طلوع خورشید» درباره خشونت و بیرحمی گروهی هم بند و « بدن مرا کاملاً بپوشان» درباره تأثیر خرافات در میان توده های فقیر، از جمله آثار اوست.

* Paul Green

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =