شنبه؛ 25 اسفند 1386

در چنین روزی…

شنبه 25 اسفند 1386
15 مارس 2008
7 ربیع الاول 1429

سه تولد و یک درگذشت در تاریخ فرهنگی – هنری امروز قابل ره‌گیری است.

70 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی گلوبر روشا، فیلمساز برزیلی متولد شد. روشا از بنیانگذاران سینمای جدید و مستقل برزیل است. «خدای سیاه» و «شیطان مو طلایی»از ساخته های اوست.

101 سال پیش در چنین روزی از سال شمسی، پروین اعتصامی، شاعر معاصر ایرانی متولد شد. اشعار اعتصامی به سبک شاعران قرن پنجم و ششم به ویژه ناصر خسروست.

1088 سال پیش در چنین روزی از سال قمری علی بن محمد تنوخی، شاعر و ادیب قرن چهارم درگذشت. تنوخی علاوه بر شاعری به سخنوری نیز مشهور بود.

و 178 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی پل یوهان هایسه، نویسنده آلمانی، متولد شد.

***

پل یوهان هایسه
پل یوهان لودویک فون هایسه در سال 1830 در برلین متولد شد.
در دانشگاه برلین و بن در رشته واژه شناسی تا مقطع دکترا تحصیل کرد و مدتی نیز در جنوب ایتالیا درباره زبان و فرهنگ منطقه تحقیق کرد.
هایسه نویسنده ای پرکار بود و رمان ها و نمایشنامه های بسیاری از او به جای مانده است. او در ترجمه نیز چیره دست بود و از شاعران ایتالیایی، به ویژه جوزپه جوستی و جیاکو مولیو پاردی آثاری به آلمانی ترجمه کرده است.
رمان «آرابیاتا» از مشهورترین آثار اوست.
پل یوهان هایسه در سال 1910 «به پاس هنر کامل و آراسته و آرمانخواهی‌اش که در بررسی زبان از خود نشان داده و برای بزرگداشت از فعالیت‌های مهمش به مثابه شاعری غزلسرا و هنرمند، رمان نویس و نویسنده داستان های کوتاه» برنده جایزه نوبل معرفی شد.

* Paul Johann Ludwig von Heyse

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =