پنج‌شنبه، 22 فروردین 1387

در چنین روزی…

پنج‌شنبه، 22 فروردین 1387 هجری خورشیدی
10 آوریل 2008 میلادی
3 ربیع الثانی 1429 هجری قمری

چهار درگذشت در تاریخ فرهنگی- هنری امروز قابل ره‌گیری است.

15 سال پیش در چنین روزی محسن صبا، نویسنده‌ی ایرانی، درگذشت. دکتر صبا نخستین کتاب فارسی در زمینه‌ی کتاب و کتاب‌داری را با عنوان «اصول فن کتاب‌داری و تنظیم عمومی و خصوصی» تالیف کرده است.

21 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی ارسکین کالدول، نویسنده آمریکایی، درگذشت. «جاده تنباکو» از آثار اوست.

77 سال پیش در چنین روزی از سال میلادی جبران خلیل جبران، نویسنده و شاعر و نقاش عرب، درگذشت. «پیامبر و دیوانه» از آثار اوست.

و 56 سال پیش در چنین روزی صادق هدایت درگذشت.

***

صادق هدایت
صادق هدایت، نویسنده‌ی تاثیرگذار ایرانی، در سال 1280 هجری شمسی در تهران و در خانواده‌ای صاحب‌منصب متولد شد. در دارالفنون تحصیل کرد و مدتی بعد به فرانسه اعزام شد تا مهندسی بخواند، اما درس را جدی نگرفت و بیش از هر چیز به هنر معاصر و به ویژه داستان علاقه نشان داد. هدایت داستان معاصر جهان را به خوبی می‌شناخت و با باورهای توده‌ی مردم نیز آشنایی بسیار داشت؛ حاصل این دانش و آگاهی و پشت‌کار و استعداد بی‌نظیر او پدید آمدن داستان‌هایی است که همچنان درخشان‌ترین داستان‌های ایرانی شناخته می‌شوند. درون‌گرایی و مرگ‌اندیشی از بارزترین ویژگی‌های داستان‌های هدایت به شمار می‌آیند.
انتشار «بوف کور» در سال 1315 هدایت را به عنوان یکی از شاخص‌ترین نویسندگان سورئالیست معرفی کرد؛ نویسنده‌ای که حرف‌های بسیار برای گفتن داشت و ابزار گفتن را به خوبی می‌شناخت.
«سه قطره خون» و «سگ ول‌گرد» از جمله آثار اوست.
صادق هدایت در سال 1330 در پاریس به زندگی خود پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شش =