ایده‌ها از کجا می‌آیند چگونه می‌توان آن‌ها را بر روی کاغذ آورد؟

ایده‌های نویسندگی خلاق

ایده‌های نگارش خلاق از هر جایی می‌آیند.

من چیزی برای نوشتن ندارم. این را چند بار از دهان خودتان شنیده‌اید. من [هم] خودم این را چندین‌بار گفته‌ام. این ساده‌انگاری است نه حقیقت [که] هر چیزی شما را متوقف کرده و بگویید: آه این به نظر بیمزه(یخ) می‌آید.

شما چیزهایی برای نوشتن دارید. اگر همیشه به جهان اطرافتان نگاه کرده‌اید و شگفت‌زده شده‌اید که چرا مردم کارها را این‌گونه انجام می‌دهند. یا چرا رویدادها به این طریق اتفاق افتاده‌اند پس شما چیزهایی برای نوشتن دارید. اگر جشن تولد داشته‌اید، درمدرسه رقص بوده‌اید، اولین دلدادگی [که داشته‌اید] یا اگر رویدادی امروز صبح باعث بیدار شدنتان شد، شما چیزهایی برای نوشتن دارید.

بهترین روش یک نویسنده برای به دست آوردن ایده‌های نگارش خلاق این است که بگوید «چه می‌شود اگر» اجازه دهید امتحان کنیم. چه می‌شود اگر کسی یک نقشهٔ قدیمی در اتاق زیرشیروانی خود پیدا کند که راهنمای گنج است. او حتما به دنبال یافتن گنج خواهد رفت درست است؟ خب اگر نرود خنده‌دار است. پس او چمدانش را می‌بندد با خانواده و دوستانش خداحافظی می‌کند و برای یافتن گنج می‌رود. چه می‌شود اگر او از میان سرزمین‌های خطرناک عبور کند. مثل یک جنگل جادویی یا یک کوه مملو از غول‌ها. چه می‌شود اگر او از مسیر اصلی منحرف شود. شاید افرادی را ببیند که از او کمک می‌خواهند.

دریافت ایده از هر چیزی ممکن است. از تخیلات شما تا زندگی روزمره‌تان. چه می‌شود اگر یک روز صبح از خواب بیدار شوید و پدر و مادرتان کسان دیگری باشند؟ چه می‌شود اگر در یک تست ریاضی که در آن کاملا عرق ریخته‌اید یک نمرهٔ A به دست آورید. این‌ها را امتحان کنید. به اطرافتان نگاه کنید و از خود بپرسید «چه می‌شود اگر…»

بسیار خوب شما توانستید تعدادی از ایده‌های نگارش خلاق را که در اطرافتان به صورت شناور [و پراکنده] وجود دارد به دست آورید. می‌پرسید گام بعدی چیست؟ اکنون خوشی آغاز می‌شود. اکنون شما می‌نویسید. اکنون زمانی است که شما تعدادی از ایده‌های نگارش خلاقتان را بر روی کاغذ می‌آورید. به خودتان اجازه دهید که با این ایده‌ها خوش باشید.

در مسیر نوشتن باید احساس کنید که در فضای خاصی سیر می‌کنید فضایی که خودتان آن را خلق کرده‌اید. در زندگی واقعی شما نمی‌توانید برای شام آب‌نبات بخورید. شما زمان خواب مشخص و تکلیف شب دارید و اگر رختخوابتان را به‌هم ریخته باشید برای خوابیدن دوباره آن‌را مرتب می‌کنید. زندگی پر از چیزهایی است که به نظر نمی‌رسد شوخی باشد. اما در نگارش خلاق شما رئیس هستید. اگر کاراکتر(شخصیت) اصلی شما می‌خواهد برای شام کیک بخورد به او اجازه دهید بخورد.

در اینجا لیست تعدادی سوژهٔ نگارش خلاق عرضه می‌شود که می‌تواند تخیل شما را راه بیندازد. این‌ها می‌توانند برای کمک به توسعهٔ کاراکترهایتان یا شروع یک داستان کاملا جدید یا در هر جایی که شما دوست دارید استفاده شوند [ممکن است] شما همهٔ این‌ها را انجام ندهید [یا حتی] هیچ‌کدام این‌ها را انجام ندهید ولی در نوشتن هرچه بیشتر تمرین کنید نتیجهٔ بهتری می‌گیرید. یکی از این چیزهای خوب را انتخاب کنید و ببینید شما را کجا می‌برند.

* فردی یک جعبه جواهر بوشیده پیدا می‌کند.
* شخصیت اصلی شما از خواب بیدار می‌شود و خود را در مکانی کاملا متفاوت با جایی که خوابیده بود می‌یابد.
* شخصیت شما از چیزهایی می‌ترسد آن‌ها چه هستند؟ او با آن‌ها چگونه مواجه می‌شود؟
* شخصیت شما تعقیب شده و داخل یک چاله آب چسبناک و اسرارآمیز افتاده است. یا اینکه یک چرخش اشتباه داشته و به یک پایان مرگبار منتهی شده است یا به وسیلهٔ کسی که او را دوست نداشته نجات یافته است.
* شخصیت شما ماهیگیری می‌کند و چیز جالبی به دست می‌آورد.
* شخصیت شما نوری را که در میان درختان می‌درخشد مشاهده می‌کند.
* آسمان تغییر رنگ می‌دهد.
* یک اتاق مخفی کشف می‌شود.
* یک راه سه بخش متفاوت دارد و شخصیت شما طرحی برای رفتن [از کدام مسیر] ندارد.
* یک هیجی خنده‌دار [بخش کردن کلمات] به شدت اشتباه [بیان] می‌شود

منبع: creative writing solutions

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهارده =