حمیدرضا حافظی کارگردان، مدرس سینما و تلویزیون در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، و برگزارکنندۀ بیش از یکصدوپنجاه کارگاه آموزشی در سرتاسر ایران، دانش‌آموختۀ کارگردانی انیمیشن و کارشناسی‌ارشد فیلمنامه‌نویسی است.

او از سال 67 فعالیت هنری خود را به عنوان نویسنده و کارگردان آغاز کرد و تاکنون فیلم‌های کوتاه، بلند، سریال و انیمیشن متعددی را ساخته است. آثار او در جشنواره‌های فیلم حضوری چشمگیر داشته و جوائز متعددی را برای او به ارمغان آورده است از جمله پروانۀ زرین بهترین فیلمنامۀ بلند انیمیشن از جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان برای فیلم‌ «اافسانۀ شهر قالی».

او از سال 74 پس از دریافت جایزۀ بهترین فیلمنامه‌نویس از دومین دورۀ اهداء جوایز کانون کارگردانان سینمای ایران برای فیلم بلند سینمایی «مهریه بی‌بی» به عضویت کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران درآمد و تاکنون چندین فیلمنامۀ بلند سینمایی در ژانر کمدی به رشتۀ تحریر درآورده است.

علاوه بر این، بیش از سه دهه سابقه فیلمنامه‌نویسی تخصصی انیمیشن را در کارنامۀ خود دارد و براساس نوشته‌های او آثار انیمیشن موفقی همچون فیلم کوتاه «کیمیاگر»، مجموعه «جوجه طلایی»، سریال «خمره» و سینمایی بلند «هفت رنگ» ساخته شده است. نگارش فیلمنامه انیمیشن «دزد رؤیاها» در ژانر فانتزی از آخرین نوشته‌های سینمایی اوست که هم‌اکنون مراحل تولید را سپری می‌کند.

حافظی در دورۀ پاییز مدرسه اسلامی هنر فیلمنامه‌نویسی انیمیشن را تدریس می‌کند.